تربت حیدریه

9 اردیبهشت 1403
۰ دیدگاه
تربت حیدریه

تربت حیدریه در شمال قسمت مرکزی استان خراسان واقع است. از شمال به شهرستانهای مشهد و نیشابور، از مشرق به شهرستان تربت جام، از جنوب به شهرستانهای خواف و گناباد و از مغرب به شهرستانهای کاشمر و گناباد محدود می‌شود. شش بخش به نامهای مرکزی، بایْک/ بایگ، فیض آباد، کَدْکَن، جلگه رخ و جلگه زاوه، شانزده دهستان و پنج شهر دارد.
شمال و مرکز این شهرستان کوهستانی و جنوب آن هموار است. در شمال آن رشته کوههایی با جهت غربی ـ شرقی به نامهای سبزآباد، شاهرود ، شصت دره و سلیمانی امتداد دارد که بلندیِ مرتفعترین قله آن، چهل تن، حدود ۰۱۳، ۳ متر است. رشته کوههای مرکزی از کوههای شمالی کم ارتفاعتر است. دشت زاوه در مشرق و جلگه رخ در شمال شهرستان واقع است. زمینهای کشاورزی آن با آب رودخانه، قنات ، چشمه ، چاههای عمیق و نیمه عمیق آبیاری می‌شود. برخی از رودهای این شهرستان عبارت‌اند از: سالار که از کوه سبزآباد (حدود ۲۵ کیلومتری شمال شهر تربت حیدریه) سرچشمه می‌گیرد و با جهت شمالی ـ جنوبی، پس از آبیاری زمینهای کشاورزی قسمت مرکزی شهرستان، در شمال گناباد به رود کال شور می‌ریزد، رود شصت دره که از کوه شصت دره (در حدود سی کیلومتری شمال غربی شهر تربت حیدریه) سرچشمه می‌گیرد و با جهت شمالی ـ جنوبی، پس از آبیاری زمینهای مزروعی غربی و جنوبی شهرستان، در شمال گناباد به رود کال شور می‌ریزد؛ و رودهای فصلی کال عُریان و کال باغ (آب فیض آباد).

۱.۱ – گیاهان
شهرستان تربت حیدریه از گیاه بنه، خاکشیر، کاکوتی، گون کتیرا، روناس و رستنیهایی برای چرای دام دارد. درخت توت در برخی از نواحی، برای استفاده از برگ آندر پرورش کرم ابریشم، غرس شده است. از زیا دارای قوچ، میش، بزکوهی، آهو، گرگ، روباه شغال خرگوش و پرندگانی چون کبک، تیهو، هوبره و سینه سیاه است.
محصولات عمده این شهرستان گندم، جو، چغندر قند، تره بار، زعفران، و زیره سبز است و از محصولات باغی انگور، آلو، سیب و بادام دارد. به لحاظ داشتن چراگاهای طبیعی در دشتها و دامنه کوهها، گوسفند و بز و گاو و شتر در آن‌جا پرورش داده می‌شود. تولید ابریشم در آن از دیرباز متداول بوده است، به طوری که سالانه حدود پنجاه تن تولید ابریشم دارد. ابریشم و پشم و گوشت آن صادر می‌شود.
صنایع دستی آن قالی و قالیچه است و سالانه حدود چهل هزار تخته قالی آن صادر می‌شود. کارگاههای پشم ریسی، نمد مالی، ابریشم کشی و ابریشم تابی در آن احداث شده است.
معدن سنگ ساختمانی در پیشکوه (در حدود سه کیلومتری مغرب شهر تربت حیدریه) و معادن کرومیت در کدکن و نوبهار و سنگ آهک در اِسفیوخ دارد.
منطقه ای زلزله خیز است. راههای اصلی تربت حیدریه ـ مشهد، تربت حیدریه ـ کاشمر، تربت حیدریه ـ گناباد و تربت حیدریه ـ خواف از آن می‌گذرد.
در ۱۳۱۶ ش طبق قانون تقسیمات کشور، شهرستان تربت حیدریه در استان نهم (خراسان) تشکیل شد و بخشهای آن تربت حیدریه (بخش مرکزی یا حومه)، فیض آباد، رشتخوار و خواف ـ کدکن تعیین شد.

۲ – شهر تربت حیدریه
مرکز شهرستان تربت حیدریه (جمعیت طبق سرشماری ۱۳۷۵ ش ۶۴۷، ۹۴ تن). در ارتفاع حدود ۳۵۰، ۱ متری، در ولایت قدیمِ زاوه، در حدود ۱۶۵ کیلومتری جنوب شهر مشهد واقع است. فاصله آن با شهر کاشمر در مغرب حدود ۷۶ کیلومتر، با شهر گناباد در جنوب غربی حدود ۱۲۵ کیلومتر، و با شهر باخرز در مشرق حدود ۱۱۵ کیلومتر است. از طریق سنگان ــ که در حدود ۲۱۰ کیلومتری مشرق آن است ــ به شهر تایباد متصل می‌شود.
بیشترین دمای این شهر در تابستانها حدود °۴۰، کمترین آن در زمستانها حدود °۱۰- و میانگین بارش سالانه آن حدود ۲۵۰ میلیمتر است. رود شصت دره، از مغرب شهر می‌گذرد. چشمه آب قنداب در شمال شهر معروف است. گردنه شُترگَردَن در حدود هجده کیلومتری شمال شهر واقع است. در مرکز شهر بر روی تپه ای به ارتفاع حدود یازده متر پارکی احداث شده است. شهر بازار سرپوشیده دارد.
شهرک جدیدالاحداث ولیّعصر در شمال شهر قرار دارد و طرح یک شهرک صنعتی در جنوب شرقی شهر در دست اجراست.
ساکنان شهر شیعه دوازده امامی‌اند و به فارسی با گویش تربتی سخن می‌گویند.

برخی از آثار مهم و تاریخی شهر تربت حیدریه عبارت‌اند از: مزار قطب الدین حیدر که به دستور قاضی محمود تربتی در ۱۰۲۳ بنا شده است؛
کاروانسرایی در نزدیکی مزار قطب الدین حیدر، رباطی در بازارچه شهر در محله معروف به میدان؛ مسجد جامع جدید، که ظاهراً در دوره احمدشاه (۱۳۲۷ـ۱۳۴۲) در میدان مرکزی شهر در جای مسجدی قدیمی بنا شده است

۳ – پیشینه
نام تربت حیدری یا تربت حیدریه، نخستین بار در نیمه اول قرن نهم با عنوان «قریه تربت مقدسه مزار شیخ قطب الدین حیدر» در ولایت زاوه و مَحوِلات (امروزه «مَه وِلات» که دهستانی است در بخش فیض آباد) ضبط شده است.
اما ظاهراً از اوایل قرن هفتم اهمیت یافته، یعنی از زمانی که قطب الدین حیدر در آن‌جا به خاک سپرده شده است. در آن زمان تربت (مزار) شیخ در حدود سی کیلومتری مغرب شهر قدیمی زاوه قرار داشته و احتمالاً خانقاه او بوده و بتدریج در پیرامون آن بازار و مسجد و رباطهایی احداث شده است. خواندمیر (ح ۸۸۰ ـ ۹۴۲) تربت را یکی از چند «محال» ولایت زاوه، و قصبه ضبط کرده است.
از دوره صفویه تربت با نامهای «حصار» و «قلعه» و «تربت» در کتابها آمده است. در ۹۰۵ مظفرحسین میرزا، حاکم سبزوار ، در جنگ با محمدحسین میرزای بایسنقر ، حاکم استرآباد ، شکست خورد و به قصبه تربت رفت.
در دوره شاه اسماعیل اول صفوی (۹۰۷ ـ ۹۳۰) تربت به صوفیان خلیفه واگذار شد.
در ۹۷۴، هنگامی که شاهزاده محمدمیرزا عازم خراسان شد، در نزدیکی تربت، عبدالله خان ازبک، حاکم ماوراءالنهر، با چهل هزار قشون راه را بست؛ وی نیز به قلعه ویرانِ تربت پناه برد.
در ۹۸۵ سلطان محمد خدابنده در جنگ با ازبکان ــ که با سی هزار سوار به خراسان یورش آورده بودند ــ به قلعه تربت رفت و سرانجام ازبکان ناکام ماندند.
در دوره صفوی ، تربت به لحاظ دارا بودن رودهای پرآب و چراگاهها و دشتها، که برای سواران و چهارپایان بویژه اسب مناسب بود، و نیز به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده هرات ــ که اغلب ازبکان از آن‌جا به ایران حمله می‌کردند ــ اهمیت سوق الجیشی یافت، به طوری که اسکندربیک ترکمان در باره قلعه هرات و قلعه تربت نوشته است که هرگاه قلعه تربت در شش ماه گشوده نشود، تسخیر قلعه هرات «که از قلاع مشهوره آفاق است» در عرض یک سال میسر نخواهد بود.

۳.۱ – دوره قاجار
در اوایل دوره قاجار ، اسحاق خان قرایی (متوفی ۱۲۳۱) در تربت حیدریه حکومت می‌کرد. وی دورتادور آن را حصار کشید و به ساختن کاروانسرایی پرداخت که بعداً تبدیل به قلعه ای مربع شکل شد. در آن زمان تربت حیدریه دهکده ای بیش نبود.
ظاهراً بنای شهر جدید را در اواخر قرن دوازدهم اسحاق خان گذاشته و به گفته محمدرضا خسروی ــ که کتابش در ۱۳۶۶ ش به چاپ رسیده ــ تا این اواخر، شهر را به نام سازنده آن «تربت اسحاق خان» می خواندند.
ظاهراً پس از کشته شدن اسحاق خان در دوره فتحعلی شاه، جمعیت شهر کاهش یافته، به طوری که در اواخر دوره ناصرالدین شاه (۱۲۶۴ـ۱۳۱۳) به بیش از دو هزار تن نمی‌رسیده است.
در دوره ناصرالدین شاه، کلنل ییت از تربت حیدریه دیدن کرده و جمعیت آن را پانصد خانوار ضبط کرده و نوشته است: تربت دارای ارگی ویران با کاروانسرایی در جنوب غربی آن و بازاری به طول حدود ۱۳۵ متر است، روزگاری شهرت شهر به سبب تولید ابریشم بود که بر اثر پیدا شدن آفت کرم ابریشم تولید آن آسیب فراوان دید، اما تجارت پشم و برگه هلو و زردآلو رونق داشت و از هند چای و نیل و قلع و ورقه های مسی به آن وارد می‌شد (ص ۵۴ ـ ۵۶). در ۱۳۲۰ ش، در شورش صولت السلطنه هزاره در خراسان، تربت حیدریه مدتی به دست شورشیان افتاد.

 

محسن جمشیدی زرمهری

طراح و برنامه نویس MohsenJDZ.ir Espad-CO.ir