رونق اقتصاد مسکن با ورود املاک شهرداری تهران به بورس کالا

13 شهریور 1401
۰ دیدگاه
رونق اقتصاد مسکن با ورود املاک شهرداری تهران به بورس کالا

معاون شهردار تهران تاکید کرد:

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، با اشاره به شفاف سازی در مسیر فروش املاک شهرداری گفت: شهرداری تهران را به لحاظ تأمین مالی و شفافیت به سمت بازار سرمایه هدایت کردیم.

به گزارش  خبرگزاری صدا و سیما ، ابوالفضل فلاح ضمن اشاره به شروع عرضه املاک شهرداری در بورس کالا گفت: در گام نخست دو ملک که به عنوان خانه سازمانی در اختیار مدیران قرار می‌گرفت در بورس کالا عرضه شد.

وی در رابطه با فرآیند عرضه املاک شهرداری در بورس کالا افزود: فرآیند عرضه از هشتم شهریور آغاز شده است و در وهله اول دو ملک مسکونی در منطقه ۲ تهران با قیمت کارشناسی شده ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای عرضه آماده شده است. برنامه شهرداری عرضه مستمر املاک در بورس کالا است.
رونق اقتصاد مسکن با ورود املاک شهرداری تهران به بورس کالا
مزایای عرضه املاک در بورس کالا در مقایسه با روش قدیمی مزایده

وی در خصوص تفاوت شیوه مزایده در بورس کالا و روش قدیمی حراج گفت: تفاوت اساسی که می‌توان برای فروش املاک عرضه شده ذکر کرد، این است که هم اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند خرید کنند و هم پیمانکارانی که طلب دارند برای تادیه طلب‌های خود می‌توانند در بورس کالا برای خرید این املاک اقدام کنند.

وی ادامه داد: تفاوت عرضه در بورس کالا در مقایسه با مزایده‌های عادی این است که در مزایده چندین ماه فرآیند طول می‌کشید و همینطور هزینه برای روزنامه و تبلیغات در برداشت. اگر روز مزایده تعداد نفرات به حد نصاب نمی‌رسید و یا قیمت عرضه از قیمت کارشناسی شده کمتر می‌بود مزایده چند ماه به عقب می‌افتاد و مجدد هزینه‌هایی متحمل می‌شد، اما در این روش اجرا کننده شخص ثالث یعنی بورس کالا است. نظارت سه قوه وجود دارد و تمام امور شفاف است و شائبه‌ای وجود ندارد. در بورس کالا اگر در روز حراج به قیمت نرسید این روند تا هفت روز برای ۷ بار ادامه دارد و بعد از ۷ روز نیز امکان تمدید وجود دارد؛ اما در مزایده بعد از هر بار حراج ممکن است چند بار فرایند به تعویق بیافتد.

نحوه قیمت گذاری املاک در بورس کالا
فلاح در خصوص نحوه قیمت گذاری املاک در بورس کالا گفت: ابتدا ملک توسط کارشناس رسمی قیمت گذاری می‌شود و فرایند کارشناسی باید مورد پذیرش بورس قرار بگیرد. روز حراج هر کسی بیشترین پیشنهاد درمقایسه با قیمت پایه تعیین شده را ارائه دهد، در مزایده برنده خواهد بود.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران دیگر ویژگی‌های بورس کالا را سرعت عمل دانست و افزود: در زمان مشخص اقساط را تحویل می‌گیریم. ۱۰ درصد به عنوان نقد و در سه بازه زمانی معین ۹۰ درصد مابقی گرفته می‌شود و بعد ملک تحویل داده می‌شود. سپس ظرف مدت ۴۵ روز سند داده می‌شود. بورس در واقع تضمین می‌کند که فرد خریدار خیالش راحت باشد که این سند مشکل و معارض قضائی نداشته باشد، مثلاً به چند نفر فروخته نشده باشد.

امکان تادیه بدهی پیمانکاران در سریع‌ترین زمان ممکن

فلاح ادامه داد: درباره پیمانکاران نیز که بخش جدیدی از ارائه خدمت در بورس کالا است، قبلاً به این شکل عمل می‌شد، که تعداد زیادی از پیمانکاران برای تسویه بدهی، ملک دریافت می‌کردند و حتی در شهرداری ثبت شده که بدهی آن‌ها تسویه شده، اما ملک یا سند را هنوز تحویل نگرفته‌اند، اما در این شیوه جدید به هیچ وجه این مشکلات ایجاد نمی‌شود وکمتر از یک ماه تمام کار‌ها به سرانجام می‌رسد و از نظر قیمتی هم زیر قیمت کارشناسی شده یا برابر با قیمت کارشناسی شده است. پیمانکاران خیالشان راحت است که ظرف زمان مشخص سند و ملک را خواهند گرفت.

منبع

محسن جمشیدی زرمهری

طراح و برنامه نویس MohsenJDZ.ir Espad-CO.ir