بازار آگهی‌های تعویض ماشین با ملک داغ شد

14 تیر 1401
۰ دیدگاه
بازار آگهی‌های تعویض ماشین با ملک داغ شد

قیمت خانه در تهران، ظرف پنج سال گذشته تقریبا ۹ برابر شده و از متری چهار میلیون و ۵۶۰ هزار تومان به حدود ۴۰ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب اگر کسی در خرداد سال ۱۳۹۶، خبر کاهش یک‌درصدی قیمت مسکن را می‌شنید و سرخوشانه ۴۵۶ میلیون تومان برای خرید خانه‌ای ۱۰۰ متری سرمایه‌گذاری می‌کرد، الان در خرداد ۱۴۰۱ احتمالا کبکش خروس می‌خواند، چون ارزش همان خانه به حدود چهار میلیارد تومان رسیده است. قیمت خانه در مناطق شمالی شهر، بیشتر است.

قیمت خانه در تهران

آمار‌ها نشان می‌دهند در منطقه یک همان خانه ۱۰۰ متری، حداقل هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می‌ارزد. در منطقه سه برای آن باید دست‌کم هفت میلیارد تومان کنار گذاشت و قیمت خانه‌ای ۱۰۰ متری در منطقه دو، حدودا به شش میلیارد تومان می‌رسد. اگر با یک خانه تازه‌ساز با عمر نهایتا پنج سال طرف باشیم، ارزش خانه از اعداد و ارقام موجود در گزارش آماری بالاتر می‌رود. خرداد امسال تهران شاهد امضای قرارداد فروش حدود ۸۳۰ واحدی مسکونی بوده که قیمت آن‌ها از ۱۰ میلیارد تومان بیشتر است و در منطقه یک با خانه‌هایی کاملا معمولی روبرو هستیم که بیش از ۱۶ میلیارد تومان قیمت دارند. طبیعی است که با وجود رشد تقریبا چشم‌گیر تعداد معاملات، این روز‌ها پیدا کردن مشتری برای یک خانه سخت‌تر از گذشته باشد. به‌همین دلیل بخشی از خریداران و فروشندگان دنبال تهاتر باشند. یعنی خانه‌ای دارند و حاضر هستند آن را با ماشین معاوضه کنند یا چشم از ماشین گرانقیمت خود شسته‌اند و دنبال تعویض آن با ملک باشند.

تعویض ملک با ماشین

مالک یک واحدی ۶۹ متری در پونک گفته حاضر است خانه‌اش را با ماشین تاخت بزند؛ با چی؟ با بنز. بگذارید شرایط را سر انگلشتی بسنجیم. اگر واحد مورد نظر در منطقه دو قرار گرفته باشد، ارزش هر متر آن به ۵۹ میلیون تومان می‌رسد و قیمت کل واحد به حدود چهار میلیارد تومان می‌رسد. مشخص است که انتظارش را نداشتید! این ور داستان هم در نوع خودش قابل توجه خواهد بود. صاحب بنز کلاس CLS مدل ۲۰۱۲ با کارکرد ۱۰۰ هزار کیلومتر می‌تواند یکی از مشتری‌های این ملک باشد. به‌شرطی که بتوانند سر ۵۰۰ میلیون اختلاف قیمت معامله کنار بیایند.

توافق با صاحب بنز کلاس E مدل ۲۰۱۵ که توسط شخصی حوالی خیابان پاسداران تهران آگهی شده، ساده‌تر به‌نظر می‌رسد. قیمت این ماشین چهار میلیارد تومان است. بنز کلاس SL مدل ۲۰۰۹ با کارکرد ۱۶۳ هزار کیلومتر و بنز کلاس S مدل ۲۰۰۸ با کارکرد ۱۰۸ هزار کیلومتر هم می‌توانند دلیلی برای جوش خوردن معامله باشند. در کل شرایط خاصی است؛ طرف یک آپارتمان ۶۰، ۷۰ متری می‌دهد و از آن به‌بعد سوار بنز در خیابان تردد می‌کند.

مالک واحدی ۷۹ متری در اطراف دریاچه چیتگر، قیمت نهایی ملک خود را ۹۶۵ میلیون تومان تعیین کرده و گفته است آن را با ماشین تعویض کند. خانه پارکینگ و بالکن و انباری دارد، در طبقه نهم واقع شده و از دو اتاق‌خواب برخوردار است. بررسی آگهی‌های منتشر شده در بازار خودرو نشان می‌دهد، صاحب یک کیا سراتو آپشنال مونتاژی، مدل ۹۷ می‌تواند ماشین را بدهد و صاحب خانه شود. این معامله با یک جک S۵ صفر کیلومتر هم امکان جوش‌خوردن را دارد یا مثلا با یک ب ام دبلیو X۳ مدل سال ۲۰۰۸ با کارکرد ۱۹۱ هزار کیلومتر!

صاحب واحدی دوخوابه در شهر زیبا هم مایل است، خانه‌اش را با یک خودرو هم ارزش عوض کند. ملک ۱۰۰ مترمربع مساحت دارد، دوخوابه و تازه‌ساز است. همچنین به پارکینگ و انباری و آسانسور مجهز شده و قیمت کل آن معادل پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خواهد بود. پس با تحویل سوییچ یک ب او دبلیو X۴ مدل ۲۰۱۷ می‌توان صاحبش شد. در بازار خودرو‌های دست‌دوم، ولوو XC۹۰ مدل ۲۰۱۷ را هم می‌توان هم‌قیمت این ساختمان دانست. آن هم یک دستگاه ولوو که زیاد راه نرفته و کیلومتر آن عدد ۲۴ هزار را نشان می‌دهد.

جستجو میان آگهی‌ها ممکن است شما را همچنین به صاحب باغچه و زمین ۳۳۶ متری در شهریار برساند که مایل است ملک خود را با ماشین عوض کند. ارزش ملک را ۳۷۰ میلیون تومان تعیین کرده که تقریبا برابر است با یک دستگاه شاهین صفر کیلومتر، لیفان ۸۲۰ مدل سال ۱۳۹۵ با کارکرد ۶۳ هزار کیلومتر، جک J۵ مدل ۹۵ و پژو ۲۰۷ مدل ۱۴۰۰ با ۱۱ هزار کیلومتر کارکرد.

تعویض ماشین با ملک

عکس قضیه هم صادق است؛ یعنی افرادی وجود دارند که صاحب یک دستگاه خودرو سواری هستند و می‌خواهند آن را بدون دردسر با یک خانه عوض کنند. نمونه‌اش مالک مرسدس بنز کلاس C مدل ۲۰۰۳ که گفته ماشینش در تشریفات استفاده می‌شده و بدون تصادف است. لوازم اضافی دارد، به سیستم صوتی- تصویری مجهز شده و یخچال هم دارد. قمیت ماشین را ۶۸۰ میلیون تومان تعیین کرده و گفته اگر کسی صاحب ملک در گیلان باشد، می‌توانند با هم پای میز مذاکره بنشینند و برای رسیدن به توافق تلاش کنند.

صاحب یک رنو تالیسمان مدل ۲۰۱۷ سری E۳ با انتشار آگهی گفته ماشین تمیز و بی‌خط و خش و دنده اتوماتیک خود را فقط با ملک معاوضه خواهد کرد. در بازار خودرو‌های کارکرده، رنو تالیسمان با مشخصات مشابه را ۱.۵ تا ۱.۸ میلیارد تومان می‌فروشند.

در تهران با این پول می‌توان در محله‌های نیمه جنوبی شهر صاحبخانه شد، برای همین مالک رنو تالیسمان گفته، صاحبان خانه در دماوند جلو بیایند و پای میز مذاکره بنشینند. آگهی دیگری به صاحب خودرو KMC مدل K۷ تعق دارد که ساخت سال ۱۴۰۰ است و ۱۶ هزار کیلومتر راه رفته. ارزش آن را یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان تعیین کرده‌اند و حاضر هستند با یک دستگاه ویلا در شهر‌های شمال کشور معاوضه کنند.

خرداد سال ۱۳۹۶ با مبلغ مورد نیاز برای خرید خانه ۱۰۰ متری معمولی در تهران، می‌شد یک دستگاه ب ام دبلیو ۵۲۸i، ۵۳۰i یا X۴، پورشه باکستر مدل ۲۰۱۷ یا لکسوس RX۲۰۰ مدل ۲۰۱۷ خرید. فکر می‌کنید بعد شش سال رانندگی و عشق و حال، الان دست دوم همان ماشین را از شما چند می‌خرند؟

خودرو قیمت مدل صفر در خرداد ۱۳۹۶ قیمت کارکرده در خرداد ۱۴۰۱
ب ام دبلیو ۵۲۸i ۴۷۵ میلیون تومان چهار میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان
ب ام دبلیو ۵۳۰i ۴۴۰ میلیون تومان پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان
ب ام دبلیو X4 ۴۸۹ میلیون تومان پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان
پورشه باکستر ۵۲۸ میلیون تومان هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان
لکسوس RX200 ۴۳۶ میلیون تومان هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

منبع: فرارو

منبع

محسن جمشیدی زرمهری

طراح و برنامه نویس MohsenJDZ.ir Espad-CO.ir