بازار خرید و فروش ملک گرم شد + جدول – تیتر کوتاه

16 بهمن 1400
۰ دیدگاه
چک لیست خرید و اجاره خانه

واسطه‌های ملکی شهر تهران از وضعیت نسبتا مطلوب خرید و فروش مسکن خبر می‌دهند و علت آن را رکود بازارهای موازی می‌دانند؛ در عین حال گفته می‌شود که واحدهای مرغوب و نوساز در بازار کم شده و مالکان از فروش آن خودداری می‎کنند. با وجود اختلاف قیمت واحدهای نوساز با آپارتمانهای قدیمی، کلیدنخوردها در بازار […]

واسطه‌های ملکی شهر تهران از وضعیت نسبتا مطلوب خرید و فروش مسکن خبر می‌دهند و علت آن را رکود بازارهای موازی می‌دانند؛ در عین حال گفته می‌شود که واحدهای مرغوب و نوساز در بازار کم شده و مالکان از فروش آن خودداری می‎کنند. با وجود اختلاف قیمت واحدهای نوساز با آپارتمانهای قدیمی، کلیدنخوردها در بازار نیمه کساد فعلی هنوز مشتری خود را دارند.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال، بازار مسکن شهر تهران مقدار اندکی تحرک یافته است. در ۱۵ روز ابتدای بهمن ماه، بازار املاک از وضعیت بهتری نسبت به ارز، طلا و خودرو برخوردار است؛ اگرچه در مقایسه با دی ماه تفاوت چندانی دیده نمی‌شود. تعداد معاملات مسکن پایتخت در مقایسه با نیمه اول سال افزایش یافته و به حدود ۱۰ هزار فقره در ماه رسیده، اما هنوز با سطح نرمال فاصله دارد. مشاوران املاک، این حجم از معاملات را راضی‌کننده نمی‌دانند.

بررسی دو منطقه غرب و شرق تهران به عنوان محدوده‌های پرتقاضا در بازار مسکن شهر تهران از مقاومت قیمت در برابر کاهش حکایت دارد. بعضی واسطه‌های ملکی حتی از مقدار اندکی رشد در مقایسه با هفته‌های قبل سخن می‌گویند. یکی از دلایل پایین نیامدن قیمت به کمبود فایلهای مرغوب برمی‌گردد. مشاوران املاک می‌گویند اغلب فایلهای موجود در دفاتر املاک، واحدهای قدیمی و فاقد امکانات کامل هستند و واحدهای نوساز، بهتر فروش می‌روند.

یکی از مشاوران املاک در منطقه تهرانپارس با بیان اینکه بازار خرید و فروش تا حدودی گرم شده است گفت: تفکر سنتی درخصوص ارزشمند بودن ملک و ساختمان باعث افزایش نسبی معاملات شده است. به هر حال قیمت ارز و طلا ثابت مانده و به همین خاطر بعضی از مردم که سرمایه‌های سرگردانی در اختیار دارند و من فکر می‌کنم کمتر از ۱۰ درصد هستند به سمت بازار مسکن آمده‌اند تا ارزش دارایی خود را حفظ کنند.

تحولات منطقه ۵ در غرب و منطقه ۴ در شرق تهران که اولی معمولا رتبه اول و دومی رتبه‌های دوم تا چهارم را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند به نوعی منعکس کننده شرایط کلی بازار مسکن شهر تهران است. منطقه ۵ در یک سال گذشته با ۲۰ درصد رشد قیمت همراه بوده و منطقه ۴ طی یک سال اخیر رشد ۲۲ درصد را به ثبت رسانده که تقریبا با میانگین افزایش ۲۰ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران برابری می‌کنند. متوسط رشد قیمت در منطقه یک تهران نیز که به نوعی حجم تقاضای سرمایه‌ای در شهر تهران را نشان می‌دهد ۱۷ درصد بوده است.

در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در منطقه ۵ بالغ بر ۴۰.۷ میلیون تومان در هر متر مربع، منطقه ۴ به میزان ۳۵ میلیون تومان و منطقه یک ۷۰.۲ میلیون تومان در هر متر مربع است.

قیمت مسکن در شهر تهران از میانگین ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع شروع می‌شود و تا ۷۰ میلیون تومان می‌رسد. البته در آگهی‌ها نرخهای پایین‌تر از متری ۱۵ میلیون تومان اغلب در جنوب تهران و بالاتر از متری ۷۰ میلیون تومان غالبا در شمال پایتخت دیده می‌شود.

محسن جمشیدی زرمهری

طراح و برنامه نویس MohsenJDZ.ir Espad-CO.ir