صدور سند تک برگ دولتی برای تمام املاک دولت تا پایان سال

10 بهمن 1400
۰ دیدگاه
صدور سند تک برگ دولتی برای تمام املاک دولت تا پایان سال

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور با بیان این‌که تعداد کل اسناد تک برگ دولتی صادره از محل مبادله شده مخزن، ۱۲۸ هزار و ۲۲۹ فقره معادل ۸۰.۳۶ درصد است گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال به مابقی تعهدات نیز عمل خواهد شد و اسناد تک برگ و کاداستر صادر می‌شود.

به گزارش ایسنا، حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور در نشست مشترک این سازمان با خزانه‌داری کل کشور در راستای تبدیل اسناد دفترچه‌ای و تک برگ عادی به اسناد تک برگ دولتی گفت: دی ۱۳۹۸ تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و خزانه‌داری کل کشور در راستای ضرورت حفظ املاک دولتی و بیت‌المال که از ضروریات مسلم و از تأکیدهای قانونی است، در اجرای مواد۳، ۹ و ۱۱ قانون حدنگار و مواد ۱۱۳، ۱۱۴ و ۱۲۳ قانون محاسبات عمومی کشور، صدور اسناد تک برگ در سازمان ثبت اسناد در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: تعداد اسناد تقدیمی به اداره‌های ثبت استان‌ها، ۱۵۹ هزار و ۵۶۳ فقره سند بوده که تعداد کل اسناد تک برگ دولتی صادره از محل مبادله شده مخزن، ۱۲۸ هزار و ۲۲۹ فقره معادل ۸۰.۳۶ درصد است که با توجه به برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال به مابقی تعهدات نیز عمل خواهد شد و اسناد تک برگ و کاداستر صادر می‌شود.

بابایی خاطرنشان کرد: همچنین از محل گواهی بند «د»، تاکنون ۷۳ هزار و ۵۰ فقره سند تک برگ صادر شده است و همکاران ما در یک اقدام جهادی، اقدام به صدور ۲۰۱ هزار و ۲۷۹ سند تک برگ کرده‌اند.

در ادامه، سید رحمت‌الله اکرمی خزانه‌دار کل کشور و معاون وزیر اقتصاد نیز در این نشست گفت: همان‌طور که خدمت دوستان سازمان ثبت اسناد و املاک عرض کردم امروز نیز باید چند نکته را عرض کنم، امروز یک کار مهم بین سازمان ثبت اسناد و خزانه‌داری انجام شده است و با این‌که عموما در کارهای گروهی مشکل داریم این کار مشترک بین دو قوه مجریه و قضائیه اتفاق افتاد، پس می‌توانیم اگر باهم هماهنگ باشیم و همکاری کنیم به نتایج مثبت برسیم و این کار مشترک می‌تواند الگویی باشد تا کارهای مشترک بیشتری بین قوا انجام شود.

وی افزود: مطلب دیگر این است که خزانه‌داری کل کشور امین دولت است و اسناد اموال غیرمنقول را باید در مخازن نگه‌داری کنیم اما برای ساماندهی اموال دولت نمی‌توانیم دستی کار کنیم پس از روز اول بنای ما این بود که سامانه‌ای طراحی کنیم که به سرانجام هم رسید. به ذهن ما رسید که شاید ضروری باشد یک برنامه و نقشه راهی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طراحی کنیم که به تفاهم‌نامه سال ۹۸ منجر شد و این تفاهم‌نامه مبنای همکاری‌های مشترکی شد که به طور مستمر رصد می‌شود.

اکرمی گفت: کار انجام شده بین سازمان ثبت و خزانه‌داری کل کشور یک کار عملی است. یک بحث مهم در سازمان ثبت بحث کاداستر است که برای اموال دولتی به شکل خوبی پیش رفته است. قبل از این، وضعیت ما در بحث اسناد تک برگ بسیار بد بود اما الان بسیار جلو رفتیم و البته هنوز هم نمی‌توانیم بگوییم چقدر املاک دولتی داریم و چند متر است.

خزانه‌دار کل کشور گفت: یکی از کارهای انجام شده این است که علاوه بر این‌که اسناد تک برگ شد، شکل آن هم عوض شد و این باعث شد املاک دولتی مشخص شود و دیگر به املاک دولت تعرض نشود. بالای ۲۰۰ هزار فقره سند دولتی تک برگ شده است و در این زمینه ادارات ثبت همکاری بسیار خوبی داشته‌اند. این همکاری باعث شده بیش از ۷۰ هزار فقره سند دولتی که دستگاه‌های اجرایی نگه می‌داشتند به ما (مخازن اقتصاد و امور دارایی) تحویل داده شود و برای من هم این اقدام تعجب‌آور بود. امیدوارم مسیر به جایی پیش رود که دقیقا بدانیم چه داریم و نسبت به دارایی‌هایمان برنامه‌ریزی کنیم.

انتهای پیام

منبع

محسن جمشیدی زرمهری

طراح و برنامه نویس MohsenJDZ.ir Espad-CO.ir