پیش بینی جالب رییس اتحادیه املاک از قیمت مسکن

17 آذر 1400
۰ دیدگاه
پیش بینی جالب رییس اتحادیه املاک از قیمت مسکن

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری گفت: بانک مرکزی با ارائه آمارهای غلط در حوزه بازار اجاره، خرید و فروش باعث وارد شدن شوک به بازار مسکن می‌شود.

او گفت: دولت و وزارت راه و شهرسازی هم همواره اعلام کردند که ارائه آمارهای اجاره تنها برای شهر تهران خود باعث ایجاد نابه سامانی و افزایش قیمت‌ها می‌شود.

خسروی ادامه داد: بازار مسکن به ویژه بازار اجاره با کاهش قیمت مسکن مواجه شده و در حال حاضر هم این بازار با ثبات قیمتی روبه‌رو شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: به هیچ عنوان آمارهای بانک مرکزی در رابطه با اعلام نرخ‌های بازار اجاره را قبول ندارم. مشخص نیست این آمارها بر اساس چه داده‌هایی اعلام می‌شوند.

او ادامه داد: زمانی که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا سیاست تعیین نرخ اجاره مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی نرخ اجاره را تعیین کردند، در همان زمان بانک مرکزی با اعلام افزایش نرخ ۳۰ درصدی باعث شد که این بازار به یک باره با افزایش ۵۰ درصدی نرخ روبه رو شود.

خسروی ادامه داد: نمی‌دانم هدف بانک مرکزی از اعلام و ارائه آمارهای مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی نرخ اجاره در آبان ماه چیست؟ امیدوار هستیم دولت و وزارت راه و شهرسازی سیاست‌های درستی در قبال اعلام چنین آمارهایی به کار گیرند.

این مقام مسئول گفت: در حال حاضر کف بازار نرخ‌های اجاره بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته است؛ به طوری که در برخی از مناطق جنوبی تهران ما شاهد کاهش‌ نرخ اجاره بها تا ۲۰ درصد هم هستیم.

او گفت: قیمت مسکن تا پایان سال روند تثبیت و کاهش قیمت را در پیش گرفته و امیدوار هستیم این روند همچنان ادامه پیدا کند.

بازار اجاره آپارتمان در تهران

نرخ رهن و اجاره پیشنهادی آپارتمان‌‌‌های مسکونی در تهران +جدول

مستاجران در مناطق متوسط شهر اغلب به دنبال آپارتمان‌‌‌های اجاری در محدوده قیمتی ودیعه تا ۲۰۰‌میلیون تومانی با اجاره ماهانه زیر پنج‌میلیون تومان هستند.

نرخ رهن و اجاره پیشنهادی آپارتمان‌‌‌های مسکونی در تهران +جدول

 

مستاجران در مناطق متوسط شهر اغلب به دنبال آپارتمان‌‌‌های اجاری در محدوده قیمتی ودیعه تا ۲۰۰‌میلیون تومانی با اجاره ماهانه زیر پنج‌میلیون تومان هستند.

بازار اجاره آپارتمان در تهران همچنان متلاطم است و در این وضعیت مستاجران بسیاری به دنبال یافتن آپارتمان‌‌‌هایی با اجاره ماهانه نسبتا پایین هستند.

 

 واسطه‌‌‌های ملکی فعال در بازار اجاره مسکن می‌‌‌گویند در هفته‌‌‌های اخیر تعداد مستاجرانی که در مناطق میانی شهر در جست‌‌‌وجوی آپارتمان اجاری بوده‌‌‌اند نسبت به فصول مشابه سال‌‌‌های گذشته قدری بیشتر بوده است. اغلب این مستاجران مایل به پرداخت اجاره‌بها تا حدود چهار یا نهایتا پنج‌میلیون تومان هستند. با این وجود مشکل این مستاجران کمبود نقدینگی برای پرداخت ودیعه کافی است.

گفته می‌شود مستاجران در مناطق متوسط شهر اغلب به دنبال آپارتمان‌‌‌های اجاری در محدوده قیمتی ودیعه تا ۲۰۰‌میلیون تومانی با اجاره ماهانه زیر پنج‌میلیون تومان هستند و تعداد چنین خانه‌‌‌هایی که اکنون به بازار عرضه شده‌‌‌اند کم نیست، اما مشکل متقاضیان اجاره این است که متراژ فایل‌‌‌های موجود کمتر از چیزی است که آنها مدنظر دارند.

در مقابل فایل‌‌‌های عرضه شده در بازار اجاره پاییز در مناطقی مثل ۴ و نیز مناطق ۶ تا ۹ با وجود اینکه در محدوده قیمتی مذکور قرار دارند اما به لحاظ متراژ بعضا با تقاضای مستاجران تناسب کافی ندارد.

واسطه‌‌‌های ملکی می‌‌‌گویند شرایط فعلی یک گروه از مستاجران در حال جست‌‌‌وجو در بازار مسکن که با محدودیت بودجه بیشتری روبه‌رو هستند، به نحوی است که برخی از آنها با توجه به تعداد اعضای خانوار امکان جابه‌‌‌جایی به واحد کوچک‌تر از خانه اجاره‌‌‌ای قبلی خود را ندارند و ناگزیر هستند یا به مناطق جنوب شهر بروند یا اینکه در شهرهای حومه مثل پرند و پردیس ساکن شوند.

در جدول زیر رهن و اجاره پیشنهادی آپارتمان‌‌‌های مسکونی در نقاط مختلف شهر که مالکان آنها به دنبال دریافت اجاره ماهانه تا چهار‌میلیون تومان هستند، گردآوری شده است.

7dmDqfLfFhf8

منبع

محسن جمشیدی زرمهری

طراح و برنامه نویس MohsenJDZ.ir Espad-CO.ir